Pandemia znacząco wpłynęła również na branżę rozrywkową. Wiele osób przyzwyczajonych było do tego, że z dobrodziejstw rozrywki korzystało na co dzień, natomiast ograniczenia wywołane koronawirusem wiele w tej kwestii zmieniły. Od kilku lat można było zauważyć, że ludzie szczególną uwagę przykładali do tego, w jaki sposób spędzają czas wolny. Natomiast, aktualnie sporo w tym temacie się zmieniło. I chociaż wszystko powoli wraca do normy, nie można zaprzeczyć, że w świecie rozrywki straty były znaczące, zarówno dla artystów, jak i dla całego sektora pod kątem pozyskiwanych dochodów.
Zmiany na rynku mediów i rozrywki
Pandemia wyraźnie przyspieszyła zmiany na rynku mediów i rozrywki. Można to było zauważyć również na polskim rynku. Na przykład, pozamykane kina przestały przynosić dochody. Pandemia uderzyła również w wydawanie prasy. Tradycyjne środki medialne zostały wyparte przez wirtualną rzeczywistość. Społeczeństwo większość czasu zaczęło bowiem spędzać w Internecie. Tradycyjna prasa i telewizja zostały wręcz przez to wyparte.
I to w każdej grupie wiekowej, ponieważ coraz więcej osób starszych korzysta z Internetu. Powszechny dostęp do Internetu w pandemii jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu.
Nie da się zaprzeczyć, że pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin gospodarki. Bez echa nie pozostała również w przypadku branży rozrywkowej. Ucierpiały kina, teatry,
a także firmy zajmujące się organizacją eventów. Mniejsze, lokalne firmy, które działały
w branży rozrywkowej również wiele straciły. Pandemia zaszkodziła również bardzo tym przedsiębiorstwom, które nie wiedziały jak umiejętnie wykorzystać zaawansowane technologie cyfrowe. Nie straciły lub zyskały natomiast te firmy, jakie zaadaptowały nowoczesne rozwiązania, zyskując stabilniejszą pozycję i przewagę nad konkurencją.
Wzrost znaczenia wielokanałowości
Wzrosło również znaczenie tak zwanej wielokanałowości. W obliczu rozwoju cyfryzacji zmieniły się również media tradycyjne. Najlepiej widać to w tym, że na przykład coraz częściej pojawiają się reklamy telewizyjne o których później mówi się, że swoją kontynuację będą miały w sieci. Połączenie kampanii telewizyjnych i internetowych pozwala na lepsze badanie reakcji i zaangażowania odbiorców. Znaczenie w branży rozrywkowej zaczęło mieć budowanie świadomości określonej marki. Jeszcze do niedawna nie było to aż tak zauważalne, natomiast wyraźnie się to zmieniło. Branża rozrywkowa, dosyć mocno dotknięta przez pandemię koronawirusa sprawiła jednak, że rozwinęły się firmy, które zainwestowały
w digitalizację i w swojej ofercie uwzględniły treści na żądanie albo pod postacią płatnej subskrypcji. Podobnie, też dobrze rozwijają się te firmy, jakie zarabiają na reklamach.
Można to między innymi na przykład zobaczyć na przykładzie Netflixa. Platforma ta wykorzystała cały swój potencjał w niepewnych czasach koronawirusa. Walkę o uwagę widzów toczą również:
- YouTube,
- TikTok,
- gry komputerowe,
- platforma VoD.
Odbiorcy oczekują od poszczególnych nośników rozrywkowych wartościowych przekazów
i indywidualnego podejścia. W chwili, gdy trzeba było pozostawać w domach było to jeszcze ważniejsze. Liczy się to, aby w branży rozrywkowej budować zaufanie wśród widzów. Patrząc na Netflix, dopasowanie własnej strategii biznesowej do uwarunkowań rynkowych przynosi faktycznie wiele korzyści.
Lockdown a produkcja filmów
Lockdown jako efekt pandemii wstrzymał produkcję filmów. Wiele studiów filmowych wstrzymało pracę. I to właśnie dlatego niektóre platformy zyskały, ponieważ na bieżąco wprowadzały nowe treści. Największe zyski ma właśnie Netflix, który nie przestał kończyć produkcji. Straciło natomiast The Walt Disney Company.
Kino to jedna z tych sfer w rozrywce, która straciła najbardziej. Pandemia dokładnie też pokazała, jak i w wielu innych dziedzinach, że bardzo ważne jest to, aby znaleźć pomysł na prowadzenie działalności oraz tego, by promować się adekwatnie, w zależności od sytuacji. Dzięki temu można było czuć się pewniej jako przedsiębiorca.