Wizyta u gastrologa, a więc parę słów o leczeniu układu pokarmowego 

Data:

Gastrolog, nazywany również gastroenterologiem jest medycznym specjalistą zajmującym się leczeniem chorób układu pokarmowego. Żeby lekarz mógł pracować w ramach takiej dziedziny, to musi mieć specjalizację z chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Gastroenterologia, potocznie nazywana jako gastrologia zajmuje się badaniem pracy
i dysfunkcji w obrębie układu pokarmowego. Jako że choroby układu pokarmowego wiążą się z licznymi, trudnymi do leczenia dolegliwościami, należy wybrać się do lekarza tej specjalności, kiedy tylko zauważy się u siebie pierwsze niepokojące objawy. 

Schorzenia leczone przez gastrologa 

Gastroenterologia to obszerna dziedzina wiedzy, wobec czego u specjalisty takiej specjalizacji można leczyć wiele schorzeń. Związane są one najczęściej z dolegliwościami ze strony: żołądka, przełyku, jelit, odbytu, gruczołów trawiennych oraz dróg żółciowych.

Do gastroenterologa warto wybrać się przede wszystkim w przypadku zauważenia u siebie dolegliwości takich jak:

  • zgaga,
  • bóle brzucha,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • zaburzenia przełykania,
  • gazy i wzdęcia,
  • odbijanie,
  • zaparcia,
  • nieprawidłowy wygląd stolca.

Schorzenia najczęściej leczone w gabinecie gastrologa to: 

  • refluks żołądkowo – przełykowy,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • choroby wątroby,
  • choroby trzustki,
  • zaburzenia trawienia,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroby zapalne jelit.

Przebieg wizyty u gastroenterologa 

Gastrologa na pewno warto odwiedzić wtedy, gdy zauważy się u siebie pierwsze niepokojące objawy po stronie układu pokarmowego. 

Jego choroby mogą mieć łagodny przebieg i nie świadczyć o rozwijaniu się poważniejszego schorzenia, czasami jednak rozwijają się w sposób agresywny, i wówczas należy upewnić się, czy np. zwykła niestrawność nie oznacza poważniejszych problemów ze strony układu trawiennego. 

W czasie wizyty w poradni gastroenterologicznej na początku przeprowadzany jest przez eksperta dokładny wywiad medyczny. Wtedy też specjalista pyta pacjenta, z jakimi objawami się do niego kieruje oraz zapyta o jego sposób odżywiania, wypróżniania, a także o choroby współtowarzyszące i przyjmowane leki. Wykonane jest również podczas wizyty badanie palpacyjne okolic brzucha, co pozwala gastrologowi dokładnie wyznaczyć, gdzie pacjent odczuwa ból. Na podstawie odczuwanych objawów zostaną podjęte dalsze ustalenia co do tego, jak ma być poprowadzone leczenie. 

Badania zlecane przez gastrologa 

Podstawowym badaniem zlecanym przez gastrologa jest gastroskopia. Jest to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas którego w przełyku pacjenta umieszczany jest endoskop. Są osoby u których taka czynność wywołuje odruch wymiotny, wobec czego takie badanie może też wywoływać lęk. Natomiast, pacjenci nie muszą się bać, ze względu na to, że podczas badania gardło jest znieczulone. Gastroskopia nie trwa też dłużej niż kilkanaście minut. W cięższych przypadkach podczas badania może zostać pobrany fragment błony śluzowej żołądka, jeśli istnieje ryzyko występowania wrzodów u pacjenta. Podczas gastroskopii można również poszerzać zwężenia w układzie pokarmowym oraz przeprowadzać mało inwazyjne zabiegi. Pacjenci przed tym badaniem są poinformowani,
jak mają się przygotować. Bardzo ważne na przykład jest to, żeby przez jakiś czas przed gastroskopią nie spożywali posiłków. 

Drugim, równie często wykonywanym badaniem jest kolonoskopia. To badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu, podczas jakiego lekarz wprowadza rurkę endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę. Kolonoskopia pozwala wykrywać oraz usuwać zmiany, jakie mogłyby okazać się groźne dla pacjenta. Zwykle są to polipy jelita. Badanie to pozwala na dokładne zobaczenie jelita grubego oraz na ocenę błony śluzowej. Przed zabiegiem kolonoskopii wykonywana jest lewatywa, aby wszystko dokładnie oczyścić oraz żeby uzyskać wyraźny obraz.Trzecie, równie często wykonywane badanie to badanie ultrasonograficzne.
Dzięki niemu diagnosta może sprawdzić: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, trzustkę, śledzionę, nerki, nadnercza, pęcherz moczowy oraz duże naczynia krwionośne. Sprawdzając wielkość
i strukturę narządów można wykryć nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Jak stworzyć własną aplikację mobilną krok po kroku?

W erze cyfrowej, gdzie technologia napędza innowacje, tworzenie aplikacji...

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą dla swojego domu?

Wybór firmy sprzątającej to decyzja, która wykracza poza zwykłe...

Jak podróżować po świecie za darmo lub za niewielkie pieniądze?

Turystyka to nie tylko pasja, to sposób na życie,...

Co to jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

W dobie cyfrowej rewolucji, telemedycyna stanowi wizytówkę nowoczesnej medycyny,...