Umiejętności programisty 

Data:

W branży IT jednym z głównych zawodów jest zawód programisty. Jest to zawód przyszłościowy i aktualnie faktycznie dobrze będzie się zastanowić, czy go nie reprezentować, jeśli tylko ma się ku temu odpowiednie predyspozycje.
Znajomość określonych programów i standardów IT to podstawa. Jeśli interesujesz się tym,
to zawód programisty może być odpowiedni. Kiedy ma się zamiłowanie do kwestii technicznych, to wtedy warto to rozważyć. 

Umiejętności zawodowe i interpersonalne 

W zawodzie programisty umiejętności interpersonalne idą w parze z kwalifikacjami zawodowymi. Jest to z pewnością coś zaskakującego, ponieważ programista kojarzy się raczej z osobą mało rozrywkową i otwartą na ludzi. W związku z tym, aby nie powielać mitów, dobrze będzie skoncentrować się na tym, na czym poszczególne różnice polegają. Osoba, która chce pracować jako programista musi również pamiętać o tym, że liczy się jej ukierunkowanie na to, żeby stale się rozwijać. Konkurencja jest bowiem coraz większa.
I jeśli ktoś chce osiągnąć sukcesy w branży powiązanej z kodowaniem, to musi być ukierunkowany na to, że do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie, bazując na najnowszych technologiach. Ważne jest także to, aby brać udział w branżowych szkoleniach. 

 Posiadanie wiedzy w temacie podstawowych systemów jest bazą, od jakiej powinien wychodzić każdy programista, natomiast na pewno nie może na tym poprzestawać. Jak mówi Adam Wulfe, ceniony programista i założyciel Milestone Made: „w tej chwili w branży IT należy być nastawionym na zdobywanie całkiem nowej wiedzy… co 4 lata!”
Chodzi o wyprzedzanie zmian oraz zdobywanie wiedzy w takim celu, aby czuć się bezpiecznie pośród innych przedstawicieli tego zawodu i żeby pracodawcy, czy klienci widzieli walory wynikające ze współpracy z konkretną osobą. 

Główny mit na temat zawodu programisty mówi o tym, że są to osoby wyobcowane. Oczywiście, na co dzień praca przedstawicieli tego zawodu bazuje w głównej mierze na zadaniach robionych na komputerze, aczkolwiek osoby te, jak wszystkie inne, komunikują się z ludźmi. Programista podczas dnia roboczego współpracuje z klientami, grafikami, copywriterami, czy innymi członkami danego teamu, w zależności od tego,
gdzie jest zatrudniony i czego dotyczy konkretne zlecenie. Szczególnie przy dużych projektach komunikacja z innymi jest bardzo ważna. Ekspert taki musi dobrze komunikować się z innymi, rozdzielając zadania. Jedynie wtedy projekt będzie spójny i oddany o czasie. 

Dbanie o zdrowie w zawodzie programisty 

Kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie przy komputerze z pewnością nie sprzyja kręgosłupowi, o czym programiści wiedzą doskonale. W związku z tym, już na początku kariery zawodowej należy zapobiegać bólowi kręgosłupa oraz rozwijaniu się dysfunkcji narządu ruchu. Dlatego po całym dniu pracy warto pójść na siłownię, czy na basen.
Można też robić sobie przerwy, żeby się rozruszać. Dobrą decyzją jest zainwestowanie
w ergonomiczny fotel. Programiści powinni tez zadbać o wzrok, ponieważ długie godziny spędzane przy komputerze bez wątpienia nie będą korzystne. 

Jako że zawód programisty w Polsce jest coraz popularniejszy, osoby, które myślą o tym, żeby poszerzać wiedzę o programowaniu są tymi osobami, które później w przyszłości mogą spodziewać się uzyskania lepszych ofert pracy. To pozwoli im osiągnąć sukces i stabilną pozycję w branży IT. 

Zalety i wady w zawodzie programisty 

Wśród zalet zawodu kodera wymienia się: 

  • dobre zarobki, 
  • możliwość pracowania w nowoczesnych biurach,
  • realizację nowatorskich projektów,
  • prestiż,
  • rozwijanie się zawodowe. 

Wady to natomiast:

  • stresująca profesja, 
  • spędzanie całych dni przy komputerze,
  • konieczność ciągłego dokształcania. 

Żeby zostać programistą należy skończyć studia lub kurs o konkretnym profilu.
Można też nauczyć się programowania przez Internet. Wówczas jednak rzeczywiście ważne jest to, żeby mieć pomysł na siebie oraz na to, jak chcemy się rozwijać w branży.
Jeśli natomiast ktoś pracuje już w IT i chciałby się przekwalifikować na programistę,
nie jest to wcale skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Jak stworzyć własną aplikację mobilną krok po kroku?

W erze cyfrowej, gdzie technologia napędza innowacje, tworzenie aplikacji...

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą dla swojego domu?

Wybór firmy sprzątającej to decyzja, która wykracza poza zwykłe...

Jak podróżować po świecie za darmo lub za niewielkie pieniądze?

Turystyka to nie tylko pasja, to sposób na życie,...

Co to jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

W dobie cyfrowej rewolucji, telemedycyna stanowi wizytówkę nowoczesnej medycyny,...