Rola rozrywki w życiu człowieka jest rzeczywiście nieoceniona. Ludzie jeszcze do niedawna gonili za tym, by mieć dobre życie zawodowe i związane to było bardzo często
z przepracowaniem. Aktualnie wiele w tym zakresie się zmieniło. Coraz bardziej liczy się to, żeby odpoczywać, ponieważ wiąże się to z lepszym zdrowiem, samopoczuciem i rozwojem osobistym. Jedną z form spędzania czasu wolnego jest właśnie rozrywka.
Co ma na celu rozrywka?
Tak naprawdę, każdy rozrywkę pojmuje inaczej. Dla innych będzie ważne to, żeby spędzić czas aktywnie, na przykład grając w zespole albo występując w grupie teatralnej.
Inne osoby podchodzą do rozrywki jako uczestnicy bierni: lubią wyjść na koncert, na imprezę albo spędzać czas w gronie znajomych. Każdy ma pomysł w sferze rozrywki taki,
jaki najbardziej mu odpowiada. Cechą wspólną wszystkich tych pomysłów jest natomiast to, żeby czerpać z tego satysfakcję i odprężyć się.
Rozrywka to nie tylko media. Coraz częściej podkreśla się bowiem jej rolę w zakresie relacji międzyludzkich. To, jaka będzie konkretna forma działania w czasie wolnym od pracy zależy od każdej osoby indywidualnie. Wpływają na to między innymi takie czynniki jak:
- preferencje osobiste,
- możliwości finansowe,
- możliwości związane z przemieszczaniem się,
- dostępne opcje rozrywkowego spędzania czasu wolnego.
Te wszystkie powody mocno determinują, czym będzie zajmować się człowiek w czasie, który ma przeznaczony właśnie na rozrywkę.
Rozrywka postrzegana jako aktywność
Rozrywkę można zdefiniować jako aktywność postrzeganą jako coś przyjemnego, interesującego lub jako odpoczynek skierowany na zaspokojenie potrzeb danej osoby.
Takie psychologiczne postrzeganie rozrywki jest mocno skorelowane z człowiekiem
i podejmowanymi przez niego działaniami. Podkreśla się również to, że rozrywka stanowi oderwanie od rzeczywistości. Rozrywka nie jest czymś bezcelowym w życiu człowieka. Można dzięki niej się rozwijać oraz cieszyć lepszym zdrowiem, zarówno fizycznym,
jak i psychicznym.
Funkcje rozrywki
Dlatego też wyodrębniono funkcje rozrywki. Pierwszą z nich jest funkcja rozwojowa. Najprościej widać to już na przykładzie dzieci, które przez zabawę uczą się. Jest to naturalna forma działania człowieka już od najmłodszych lat, służąca relaksowi. Rozrywka może być również pojmowana jako forma antystresowa. Poprzez działania rozrywkowe można bowiem odciąć się od źródeł stresu i odpoczywać poprzez nieobciążające działania.
W niektórych przypadkach jest sama formą copingu, a więc radzenia sobie ze stresem.
Jak więc widać, rozrywka może przysłużyć się znacząco rozwojowi.
Należy jednak równocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją też patologie rozrywki, na jakie należy być wyczulonym i nie wplątywać się w nie. Mogą to być na przykład powiązane z konkretną aktywnością działania do jakich wliczają się:
- zażywanie narkotyków,
- wandalizm,
- niepożądane zachowania seksualne,
- agresywne zachowania pod wpływem środków odurzających,
- kradzieże,
- nadmierne zażywanie alkoholu i innych substancji.
W związku z tym, w niektórych sytuacjach należy być szczególnie wyczulonym na to,
jak spędza się czas wolny i szczególnie w trudnych momentach życiowych weryfikować wszystko na bieżąco. Rodzice również powinni bardziej interesować się tym, w jaki sposób czas wolny spędzają ich dzieci.
Indywidualne podejście do rozrywki
Nie da się zaprzeczyć, że coraz więcej osób reprezentuje tak zwane indywidualne podejście do rozrywki. Każdy tak naprawdę od najmłodszych lat podejmuje decyzję o tym,
jak chce spędzać swój czas wolny. Nie jest wobec dziwne, że tematem takim zainteresowali się psycholodzy oraz inni eksperci. Aktualnie dużą uwagę poświęca się zagadnieniom czasu wolnego i właśnie z tego względu słusznie jest się orientować w tym, jak można rozrywkowo spędzać swój czas. Można poświęcać na rozrywkę więcej lub mniej czasu, natomiast kwestią priorytetową jest to, aby były to działania zgodne z prawem oraz służące relaksowi i nawet rozwijaniu się. Wtedy rozrywka spełni swoją rolę.