Licencja MIT: podstawowe informacje 

Data:

Licencja MIT, nazywana również licencją X11 zalicza się do jednej z najprostszych
i określanych jako liberalna licencji otwartego oprogramowania. Korzystając z niej użytkownicy mają nieograniczone prawo do: używania, modyfikowania, kopiowania oraz rozpowszechniania oryginalnego lub zmodyfikowanego programu pod postacią binarną lub źródłową. Dlatego, kiedy samemu myśli się o tym, żeby ją wdrożyć, to warto poznać jej najważniejsze założenia. 

Co trzeba wiedzieć o licencji MIT? 

Korzystanie z licencji MIT bazuje na tym, że we wszystkich rozpowszechnianych wersjach obowiązkowe jest zachowanie warunków licencyjnych i informacji o autorze.
Nazwa licencji to skrót od Massachusetts Institute of Technology, uczelni technicznej w Stanach Zjednoczonych, na jakiej powstała licencja. Jest ona zaliczana do grupy FSF,
czyli Free Software Fundation. Główny warunek, a więc nagłówek o prawach autorskich ma następującą strukturę: Copyright (c) <rok> <autor praw autorskich>.
Bezpośrednio powiązany jest z tym drugi warunek, a więc to, że zapis taki należy zachować w postaci binarnej. W licencji MIT może też występować specjalny zapis, ukazujący brak odpowiedzialności autora za błędne działanie skryptu albo inną szkodę wywołaną przez kod. Taki załącznik najczęściej dodawany jest w języku angielskim.

Korzyści wynikające z posiadania licencji MIT 

Do najważniejszych korzyści, wynikających z posiadania licencji MIT zaliczają się: 

  • używanie i kopiowanie w niekomercyjnych projektach,
  • możliwość wprowadzania modyfikacji,
  • połączenie z innym kodem,
  • dystrybucja pod wybraną nazwą,
  • zmiana licencji,
  • sprzedaż skryptu,
  • możliwość dołączenia do własnego projektu. 

Wszechstronne wykorzystanie licencji MIT sprawia, że to, iż nie można usuwać oryginalnych praw autorskich i modyfikować ich, nie jest w żaden sposób uciążliwe. 

Licencja wolnego oprogramowania – co oznacza? 

Licencja MIT to licencja zaliczana do licencji wolnego oprogramowania. Jej posiadacze mogą modyfikować i redystrybuować oprogramowanie, co często zabronione jest w innych przypadkach prawami autorskimi. Cechą licencji wolnego oprogramowania jest natomiast to, że gwarantują odbiorcom wolność poprzez zgodę na modyfikację oraz dystrybucję dzieła objętego prawem autorskim. Co istotne, wśród licencji z tej kategorii nie ma takiej,
która traktowana byłaby jako pierwsza. Pomimo, że licencje wolnego oprogramowania związane są ze sporą swobodą, to nie brakuje kontrowersji i pytań z nimi bezpośrednio powiązanych. Często odwołują się one stricte do praw autorskich.
Wobec tego, przed skorzystaniem z konkretnej licencji należy zorientować się,  czy ujęto wymagany zapis. Korzystanie przez koderów z oprogramowania open source,
czyli o otwartym kodzie źródłowym wymaga w pierwszej kolejności zaznajomienia się  z informacjami o samej licencji. Dlatego każdy koder korzystający z licencji MIT powinien poznać oryginalne zapisy. Wówczas pozbędzie się wątpliwości co do tego, że może niewłaściwie korzysta z licencji podczas jej modyfikacji bądź rozpowszechniania.

Elastyczność licencji MIT 

Licencja MIT zaliczana jest do licencji elastycznych, ponieważ nie dotyka kwestii związanych z ochroną patentową, DRM albo ograniczeniami do umów. Jej celem nie jest natomiast ochrona wolności jednostki, czy oprogramowania albo uczestnictwo w wojnach patentowych. Z kolei, dzięki jej elastyczności można bez żadnego problemu połączyć
w jednym programie zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi licencjami. Użytkownik musi wiedzieć o tym, że jest to działanie jednokierunkowe, a więc nie da się nakładać warunków MIT na inne licencje. W drugą stronę jednak możliwości są nieograniczone. Licencji zaliczanych do grupy MIT jest sporo. Każda z nich łamie regułę KISS: keep it simple stupid, zalecającą utrzymanie prostoty. Wszystkie licencje z tej kategorii są krótkie
i klarowne. Pozwalają one również na włączenie kodu do programów objętych innymi licencjami. Nadają się one też do różnych programów. Dlatego też są wzorem dla innych licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Jak stworzyć własną aplikację mobilną krok po kroku?

W erze cyfrowej, gdzie technologia napędza innowacje, tworzenie aplikacji...

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą dla swojego domu?

Wybór firmy sprzątającej to decyzja, która wykracza poza zwykłe...

Jak podróżować po świecie za darmo lub za niewielkie pieniądze?

Turystyka to nie tylko pasja, to sposób na życie,...

Co to jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

W dobie cyfrowej rewolucji, telemedycyna stanowi wizytówkę nowoczesnej medycyny,...