Dekoracyjna funkcja ogrodów domowych 

Data:

Obecnie każdy, kto tylko ma przydomowy ogródek dba o to, by nie tylko hodować tam warzywa, owoce i kwiaty, ale też żeby po prostu stworzyć przestrzeń, w obrębie jakiej można się relaksować. W tym celu na przykład w ogródkach pojawiają się baseny, czy specjalnie wydzielone miejsca do odpoczynku jak wiaty ogrodowe. O tym, jak zmienia się postrzeganie wielu osób świadczy chociażby to, że kiedyś wiaty pełniły funkcję przechowywania różnych rzeczy, a teraz prezentują się zupełnie inaczej. 

Altany ogrodowe 

Altany ogrodowe mają rożne rozmiary, wobec czego można je dopasować zarówno do ogródków mniejszych, jak i większych. Spędzając tam czas wolny można poczuć się doskonale, a na dodatek można też przechowywać tam narzędzia, jeśli wiata jest większa
i zadaszona. Wiaty często też są większe i nadają się do przechowywania samochodu.
Wtedy jednak najczęściej projektowane są na indywidualne zamówienie i uznawane są za najbardziej praktyczne. Jeśli ktoś nie ma garażu, a chce żeby samochód był odpowiednio chroniony przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, to wiata nadaje się do tego idealnie. Solidna konstrukcja spełni taką rolę idealnie. 

Wiaty ogrodowe coraz częściej sprawdzają się również jako altanki wypoczynkowe. Producenci dbają o ich niebanalny design i tym samym użytkownicy mogą mieć pewność,
że altana taka będzie na przykład dopasowana do tego, jak wygląda cały ogród.
Zlecenia z tego zakresu dobrze będzie powierzyć projektantom specjalizującym się w małej architekturze. Wówczas wokół wiaty pojawią się też być może inne elementy, takie jak oczko wodne, czy rzeźba nawiązująca do stylistyki ogrodu. Wydzielenie takiej strefy relaksu,
w jakiej znajdzie się wiata ogrodowa będzie doskonałym posunięciem. Jako że wiat na rynku jest wiele, nikt nie powinien mieć problemu z doborem najlepszej. Ponadto można też składać indywidualne zamówienia. W dobrze zaprojektowanej altanie można będzie nie tylko samemu się relaksować, ale też na przykład organizować małe przyjęcia dla znajomych. 

Pomysły na oryginalne udekorowanie ogrodu 

Poza stałym elementem, jakim jest wiata, można również zdecydować się na to,
żeby w ogrodzie zadbać o inne, mniejsze elementy, jakie również mogą być elementem dekoracji i wspólnie wpływać na utworzenie spójnej całości. W sklepach ogrodniczych dostępny jest szeroki asortyment z tego zakresu i nie powinno być problemu ze zrobieniem zakupów pod tym kątem. Można również pójść bardziej w nurt Do It Yourself i osobiście coś przygotować. Wykorzystane mogą być chociażby stare opony albo cynkowane wiaderka.
W przypadku opon, w wersji stojącej można wypełnić ich środek i na przykład uzupełnić je kwiatami, a z zewnątrz opony pomalować na wybrany kolor. 

Wśród pomysłów na niecodzienne kwietniki znajdują się również: 

 • butelki, 
 • wydrążone pnie drzew,
 • puszki, 
 • rynny, 
 • taczki. 

Co jeszcze można zrobić, żeby ogród prezentował się wyjątkowo? 

Żeby ogród prezentował się jeszcze oryginalniej, można też zdecydować się na niebanalne oświetlenie. Ciekawie wygląda na przykład klosz lampy zrobiony z wiadra, pasujący świetnie do wiejskiego krajobrazu. Inną opcją są zrobione z aluminium lampiony. Można też po prostu standardowo zadbać o to, aby w ogrodzie znalazły się dokładnie takie dekoracje świetlne, jakie sprawią, że będzie on wyjątkowy. 

Dodatkowo, kiedy myśli się o tym, jak jeszcze wyróżnić przydomowy ogród,
można zdecydować się na to, żeby dekoracjami były po prostu owoce lub warzywa sezonowe. Przykładowo, jesienią mogą być to dynie. Oczywiście, wszystko musi zostać zrobione estetycznie, ale jako że można teraz znaleźć sporo poradników oraz korzystać z porad ekspertów w tej dziedzinie, nie powinno być problemu, aby wystylizować domowy ogródek dokładnie tak, jak ma się na to ochotę. Wśród wielu pomysłów wyróżnić można chociażby ozdoby z: 

 • gipsu, 
 • cementu, 
 • starych rzeczy,
 • dyni, 
 • cegły, 
 • ceramiki. 

Każdy osobiście decyduje, jak chce, żeby prezentowała się aranżacja w jego ogrodzie oraz
z jakich materiałów ma być finalnie wykonana. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Jak stworzyć własną aplikację mobilną krok po kroku?

W erze cyfrowej, gdzie technologia napędza innowacje, tworzenie aplikacji...

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą dla swojego domu?

Wybór firmy sprzątającej to decyzja, która wykracza poza zwykłe...

Jak podróżować po świecie za darmo lub za niewielkie pieniądze?

Turystyka to nie tylko pasja, to sposób na życie,...

Co to jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

W dobie cyfrowej rewolucji, telemedycyna stanowi wizytówkę nowoczesnej medycyny,...