Big Data – co to takiego? 

Data:

Big Data jest jednym z podstawowych pojęć obowiązujących w IT. Ogólnie, chodzi o dostępność danych. Dlatego nie jest dziwne, że pojęcie to w tym obszarze funkcjonuje. Oznacza ono duże oraz zmienne dane. Jako że przetwarzanie i analiza Big Data nie jest czymś prostym, warto się w tym dobrze zorientować, gdy samemu mamy się tym zajmować. Szczególnie że Big Data to coś wartościowego, ponieważ doprowadza do zdobycia nowych zbiorów danych o klientach. 

Pojęcie dużego zbioru

Pojęcie dużego zbioru danych jest tak naprawdę czymś względnym. Wobec tego, wyraźnie należy podkreślić, że w przypadku Big Daty odwołuje się do sytuacji, w której zbioru nie da się przetwarzać przy wykorzystaniu dostępnych ogólnie technologii. Eksperci, patrząc na rozmiar mówią nawet o terabajtach lub petabajtach. Dlatego w telekomunikacji pojęcie
Big Daty standardowo odnosi się do terabajtów lub megabajtów. Samo pojęcie rozwinęło się dynamicznie wraz z rozwojem Internetu. Wtedy szybkość i możliwości przetwarzania danych zyskały zupełnie nowy wymiar.

Wyjątkowo popularność Big Daty rozwinęła się w 2001 roku, kiedy to powstał popularny raport przygotowany przez META Group. Opisywał on technologie Big Data na podstawie modelu 3 V: 

 • Volume – duża ilość danych,
 •  Velocity – duża zmienność danych, 
 • Variety – duża różnorodność danych.

Model podstawowy został później uzupełniony o następną składową: Value,
a więc weryfikację. Polska wersja językowa dla modelu Big Data określana jest jako: Wykorzystanie, Wnioskowanie, Wzbogacanie oraz Weryfikacja. 

Dane Big Data rozumiane są jako określone zbiory informacji o dużej objętości,
sporej zmienności oraz dużej różnorodności. Wymagają one nowych form przetwarzania, aby można było podejmować nowe decyzje oraz odkrywać nowe zjawiska,
związane bezpośrednio z optymalizacją różnorodnych procesów.

Technologie stosowane w Big Data 

To, jaka jest wartość zbiorów danych Big Daty zależy od tego, w jaki sposób  są one zarządzane. Ilość jest tutaj kwestią drugorzędną. Dane wykorzystywane z wielu źródeł można zastosować w firmie z branży IT w celu:

 • zmniejszenia kosztów, 
 • zredukowania czasu, 
 • opracowania atrakcyjnej oferty,
 • podjęcia rozsądnych decyzji strategicznych.

Masowe dane, w zestawieniu z zaawansowaną analityką oraz przy użyciu innowacyjnych narzędzi pozwalają na:

 • dookreślenie przyczyny awarii, 
 • wygenerowanie kuponów w miejscu zakupów, 
 • przeliczanie ryzyka całego portfela, 
 • wykrywanie bieżących nadużyć. 

Aktualnie Big Data oddziałuje na każdy sektor rynkowy, w którym przetwarzane są jakiekolwiek informacje. Jest to uniwersalne i dotyczy takich instytucji i firm jak:
banki, instytucje publiczne, placówki oświatowe, ośrodki zdrowia, firmy zajmujące się nowymi technologiami, czy przedsiębiorstwa produkcyjne. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich miejsc jest to, że istotny jest w nich szybki dostęp do informacji,
następnie wykorzystywanych celem optymalizacji. Big Data pozwala w przedsiębiorstwach
i w instytucjach lepiej zapoznawać się z potrzebami konsumentów. Nie jest to trudne
w obecnych realiach, gdzie sporo można dowiedzieć się z mediów społecznościowych.
Jeśli więc konkretny przedsiębiorca chce dobrze przetwarzać dane i na tym korzystać, powinien dowiedzieć się, jakie zalety ma Big Data. Wtedy jego firma na pewno zaprezentuje się jako profesjonalna. 

Źródła Big Data

Źródła Big Data mogą być stworzone przez ludzi. Wtedy pojawiają się powszechnie w sieci: w aplikacjach mobilnych, czy w social mediach. Mogą być też obecne w transakcjach handlowych, czy w rejestrach administracji elektronicznej. Ponadto, źródła takie mogą też być wygenerowane przez różne urządzenia i zgromadzone przy pomocy czujników,
we wszystkich tych elementach, jakie tylko są podłączone do Internetu. Są to między innymi: inteligentne domy i samochody, fabryki, satelity GPS, czy satelity gromadzące informacje na temat pogody. To wszystko sprawia, że możliwości Big Data są nieograniczone i wyraźnie można dostrzec te sektory, w jakich warto je wykorzystywać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Jak stworzyć własną aplikację mobilną krok po kroku?

W erze cyfrowej, gdzie technologia napędza innowacje, tworzenie aplikacji...

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą dla swojego domu?

Wybór firmy sprzątającej to decyzja, która wykracza poza zwykłe...

Jak podróżować po świecie za darmo lub za niewielkie pieniądze?

Turystyka to nie tylko pasja, to sposób na życie,...

Co to jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

W dobie cyfrowej rewolucji, telemedycyna stanowi wizytówkę nowoczesnej medycyny,...