Aktualne trendy turystyczne 

Data:

Branża turystyczna rozwija się dynamicznie i w związku z tym można zauważyć,
że cyklicznie widać w niej pewne predyspozycje, typowe dla określonego czasu, miejsca,
jak i grupy turystów. W ostatnim czasie pandemia dosyć mocno wpłynęła na ten sektor, jednak aktualny styl życia wielu osób powoduje, że społeczeństwo szybko wróciło do podróży. I raczej nic nie zapowiada, aby miało tutaj coś zmienić się na gorsze. 

Najważniejsze trendy współczesnej turystyki 

Głównie można zauważyć, że wzrosła ilość czasu wolnego. Wakacje już nie są traktowane jako dobro luksusowe, ponieważ pojawiło się wiele form spędzania wolnych chwil poza sezonem urlopowym. Liczba podróży w przeliczeniu na 1 osobę wyraźnie wzrasta, natomiast długość takich wyjazdów skróciła się. Teraz też wiele osób interesuje wyjazd do ciepłych krajów w miesiącach zimowych. Rozwinęły się też gałęzie turystyki takie jak:
turystyka biznesowa, czy turystyka kulturowa. Aktywne wyjazdy stały się równie popularne zimą, jak i latem. Z wyjazdów poza sezonem coraz częściej korzystają seniorzy.
Dużą wagę przykłada się też do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji,
co ma związek z wieloma wydarzeniami na świecie, jak i z pandemią. Turyści stali się bardziej świadomi, dlatego pojawiła się turystyka zrównoważonego rozwoju,
wpływająca bezpośrednio na lepszy stan środowiska naturalnego. 

Wyraźnie wzrósł też popyt na wyjazdy zawierające w sobie elementy: edukacyjne, kulturowe, historyczne, powiązane z aktywnością sportową, czy też z turystyką zdrowotną. Równocześnie odpoczynek i relaks nadal są głównymi celami wyjazdów turystycznych.
Na wybór miejsca docelowego wpływ mają obecnie takie czynniki jak: jakość i różnorodność. Turyści lubią też jeździć do miejsc pewnych i wymieniać się między sobą opiniami na temat poszczególnych miejsc, czy obiektów noclegowych. To z kolei efekt globalizacji i rozwoju Internetu. Inne czynniki, również mające wpływ na to, jak postrzegane są wyjazdy wypoczynkowe to: 

  • chęć przeżycia ciekawej przygody,
  • luksus, 
  • odczuwanie przyjemności,
  • poczucie wyłączności. 

Trendy turystyczne w 2022 roku

Pandemia dosyć mocno wpłynęła na branżę turystyczną. Zmieniające się obostrzenia,
nowe zasady sanitarne, czy zmiana kierunków podróży wpłynęły bezpośrednio na zachowania turystów oraz miały niemały wpływ na to, jak osoby działające w sektorze turystyki musiały reagować. 

Nastąpiła między innymi wyraźna zmiana w kierunkach do jakich udają się podróżni.
Zaczęto podróżować bliżej. Wiele krajów wprowadziło bowiem restrykcje takie jak
na przykład kwarantanna, czy obowiązek zaszczepienia się. W niektórych miejscach obostrzenia zmieniały się nawet z dnia na dzień. W związku z tym, turyści zaczęli podróżować lokalnie. W Polsce popularne stały się te obiekty, jakie pozwalały równocześnie na odpoczynek i zwiedzanie. Wiele osób zwracało też uwagę na to, gdzie znajdują się noclegi oraz gdzie można bez problemu dotrzeć własnym środkiem transportu. Znaczenie zaczęły mieć miejsca kameralne, tam gdzie nie ma tłumów. Wiele osób podróżuje teraz na tak zwane miejsca na uboczu. Poza hotelami chętnie wybierane są domki prywatne albo agroturystyka. 

Sporo osób zaczęło też podróżować ze zwierzętami. Te obiekty, które zaczęły akceptować czworonogi zaczęły więc również być popularne. Zaczęto też podróżować w mniejszych grupach, tak samo prywatnie, jak i służbowo. Same obiekty noclegowe też zaczęły wydzielać mniejsze strefy do kilkunastoosobowych grup maksymalnie. Coraz więcej osób zaczęło też robić rezerwacje mobilne. 

Znaczenie podróży świadomych 

Coraz więcej turystów zaczęło też podróżować świadomie. Określono to mianem zrównoważonych podróży. W obiektach turystycznych przełożyło się to  na: 

  • segregowanie śmieci, 
  • zmniejszenie zużycia plastiku, 
  • nie marnowanie żywności, 
  • dbanie o zwierzęta, 
  • wykorzystanie w większym stopniu zielonej energii. 

Bezpieczeństwo i czystość stały się ważnymi czynnikami, mającymi wpływ na to, gdzie dane osoby rezerwują miejsca noclegowe. Pomimo, że wszyscy powoli przyzwyczaili się do stanu pandemii, to nadal dla turystów i przedsiębiorców z sektora turystycznego liczy się to,
żeby przestrzegać obostrzenia covidowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij post:

Popularne

Więcej podobnych
Podobne

Effi Clinic w Krakowie: Nowoczesna Opieka Ortopedyczna w Sercu Małopolski

W dzisiejszym zabieganym świecie, zdrowie jest jednym z najcenniejszych...

Malowanie skóry naturalnej – gdzie znaleźć akcesoria kaletnicze?

Skóra naturalna jest bardzo pożądanym materiałem, który jest wykorzystywany...

Kominki dopasowane do wnętrz nowoczesnych 

W polskich domach coraz częściej można zauważyć elementy aranżacji,...

Dekoracyjna funkcja ogrodów domowych 

Obecnie każdy, kto tylko ma przydomowy ogródek dba o...